Ár/érték arányban kiemelkedő ez az egyre népszerűbb, alternatív megoldás, hiába nagyobb egyes alkalmazási területek esetében az egyszeri beruházás költsége, mint más szigetelőanyagoknak.

Ha magasabb is egyes alkalmazási terülteknél a beszerzési költsége beépítéskor a kőzetgyapotnak, hosszú távon (akár pár év) jóval kevesebb pénzbe kerül, mint egyes olcsóbb szigetelőanyagok. Hogy ez mit is jelent pontosan? A kőzetgyapot ára egyszer kifizetendő, mert rendkívül tartós – élettartama az esetek nagy részében megegyezik az épületével. 

Ez azt is jelenti, hogy a kőzetgyapot szigetelés előnyei hosszú távon megmaradnak. Mielőtt elárulnánk, hogy mik is azok pontosan, bemutatjuk, hogy mindez hogyan lehetséges:

Mi is az a kőzetgyapot? 

Lényegében úgy kell elképzelni egy kőzetgyapotból készült ásványgyapot szigetelés szerkezetét, mint egy ruháét – a lazán összekapcsolódó ásványi szálak között levő levegő adja az ilyen termékek kiemelkedő hő- és hangszigetelő képességét. 

A kőzetgyapot alapú ásványgyapot szigetelés legnagyobb előnye a természetességben rejlik. Alapanyaga a bazaltkő, amelynek tartóssága a feldolgozás után is megmarad. A kőzetgyapot alapú ásványgyapot szigetelőelemek nem zsugorodnak és szilárdságukat is őrzik évtizedeken keresztül, mert szinte alig tartalmaznak szerves anyagokat, viszont a gyártás során megtartják a bazalt pozitív tulajdonságait.

Hogyan készítenek vulkáni kőzetből szigetelőanyagot?

A technológia elve nagyjából ahhoz hasonló, ahogy a vattacukrot is gyártják. A gyártási körülmények természetesen jóval komolyabbak.

Először méretre őrlik és bemérik az alapanyagot, a bazaltot. Ezután egy kohóban 1300-1400 Celsius-fokon megolvasztják, majd a folyékony bazaltkőből egy centrifuga henger segítségével rendkívül vékony, 10-100 mikron vastagságú szálakat készítenek. Az olvadék egy speciális centrifuga hengersoron fut át, ahol  visszahűlés során szálat húz és a szálazó kamrába jut, ahol a szálak mechanikai kötése érdekében hőre keményedő műgyantát, a  víztaszító tulajdonság biztosítása érdekében pedig impregnáló olajat fecskendeznek a szálak közé.

A keletkező szálakból ezután paplant képeznek, majd egy speciális technológia segítségével tömörítik az ásványgyapotot. Ezt követően a terméket átvezetik egy kemencébe, amelynek az összesütés hatására rögzül a vastagsága. A kész paplant aztán méretre vágják és csomagolják.

A gyártástechnológiának köszönhetően a bazalt tulajdonságai megmaradnak , így a kőzetgyapot alapú ásványgyapot szigetelés által biztosított számos pozitívumot az épület élettartamával megegyező ideig, generációkon keresztül élvezheti a tulajdonos és családja.  

A fűtési-hűtésiköltségek 70%-át is megspórolhatjuk ásványgyapot szigeteléssel

Napjainkra környezetvédelmi és anyagi okokból is elsődleges szemponttá vált az épület energiatakarékossága. Ugyan rengeteg aktív energiamegtakarítási módszer létezik, aki igazán nagyot akar spórolni, a megfelelő hőszigeteléssel kezd.

Ilyen a kőzetgyapot is, laza szálszerkezetének köszönhetően tökéletes hőszigetelő. Az ásványi szálak közé bezárt levegő optimális hőszigetelést biztosít alacsony és magas hőmérsékleti viszonyok esetén is. Ez azt jelenti, hogy hiába van télen kint hideg, a szobahőmérsékletet kőzetgyapot szigetelés alkalmazásával jóval alacsonyabb energiafelhasználás mellett lehet biztosítani, mint korábban.

A kényelem mellett az egyik legfontosabb tényező, hogy az kőzetgyapot alapú ásványgyapot hőszigetelés felhasználásával a korábbi  fűtési-hűtési költségeket akár 70%-kal is lehet csökkenteni.

A rezsiköltségek nagyrészét ugyanis a fűtés vagy a klímahasználat miatti energiafelhasználás teszi ki. Az kőzetgyapot termékekkel hosszú távon, odafigyelés nélkül lehet nagy megtakarítást elérni.

Elnyeli a külső zajokat

Az kőzetgyapot szerkezete miatt nemcsak kiváló hőszigetelő, de tökéletes hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. A különleges szálszerkezet képes elnyelni a kívülről érkező és a bent keletkező zajokat egyaránt.

Tehát, ha egy épületet kőzetgyapot hőszigeteléssel látnak el, akkor az nem csak az energiahatékonyság szempontjából jár előnyökkel; a külső zajok csillapítására is képes.

A kőzetgyapot alapú ásványgyapot hangszigetelő tulajdonsága az épületen belül keletkező zajok ellen is védelmet nyújt, ezáltal garantált a kellemes pihenés és a nyugodt munka – függetlenül attól, hogy éppen mit csinálnak a felső szinteken vagy a szomszédban. Legyen az lakóépület, ipari létesítmény vagy kereskedelmi egység.

Nemcsak a szigetelő tulajdonságok miatt éri meg

Egy lakóépületnél kiemelt szempont kell legyen a tűzvédelem. Ha társasházról vagy kertesházról van szó, otthonunkat és szeretteinket mindig megnyugtató érzés biztonságban tudni. Ugyanez elmondható gyakorlatilag bármilyen épületről, ahol emberek fordulnak meg, legyen az egy ipari csarnok vagy egy irodaház. 

Az kőzetgyapot hőszigetelés páratlan tűzvédelmi tulajdonságokkal rendelkezik. A bazaltkő éghetetlen, ezt a tulajdonságát a feldolgozás után is megtartja.  Mivel alig tartalmaz szerves anyagokat, így akkor sem keletkezik füst, hogyha a szigetelés tartós és magas hőhatásnak van kitéve. A kőzetgyapot hőszigetelés és hangszigetelés több mint 1000 Celsius-fokig hőálló és egyáltalán nem éghető.

Páraáteresztő!

A kőzetgyapot szigetelőanyagokat alacsony páradiffúziós ellenállás jellemzi, amely gyakorlatilag a levegőével megegyező. Emiatt az ilyen termékekkel megfelelően szigetelt épületek esetében a pára könnyen kijut az épületből a falszerkezeten keresztül. A falak belső rétegei így nem nedvesednek és nem jelentenek táptalajt a penészgombák részére. Környezetkímélő és ellenálló

Ha valaki kőzetgyapot szigetelést választ, akkor nemcsak saját magának biztosít hosszú távú előnyöket, hanem környezetének is. Az alapanyagként szolgáló bazaltkő legnagyobb előnye, hogy természetes anyag, ami nagy mennyiségben fordul elő, a vulkáni tevékenységnek köszönhetően pedig újratermelődik. .

A kőzetgyapot szigeteléssel megspórolt energia szintén hozzájárul ahhoz, hogy egy élhető bolygót hagyjunk az utánunk következőknek. Hiszen az az energia kíméli a legjobban a környezetet, amit elő sem kell állítani. A kőzetgyapot árában pedig ez is benne van.

Ezért éri meg tehát kőzetgyapot alapú ásványgyapot szigetelést választani

  • Tartós, így a bazaltkő által biztosított számos pozitívumot az épület élettartamával megegyező ideig, generációkon keresztül élvezheti a tulajdonos és családja. 
  • Optimális hőszigetelést biztosít alacsony és magas hőmérsékleti viszonyok esetén is, ez pedig jelentős megtakarítást eredményezhet a tulajdonosnak.
  • Különleges szálszerkezetének köszönhetően elnyeli a zajokat, ezért a hosszú távon egészségkárosító környezeti zajok ellen is védelmet nyújt.
  • Kiváló tűzvédelmi tulajdonságokkal rendelkezik, megfelelő védelmet biztosít tűz, nagyobb külső hőhatások ellen az épületek és a bent tartózkodók számára egyaránt.
  • A kőzetgyapot szigetelőanyagok alacsony páradiffúziós ellenállásuknak köszönhetően megakadályozzák a falak belső rétegeinek nedvesedését, amelyek így nem  jelentenek táptalajt a penészgombák részére. Fenntartható és környezetkímélő
  • Könnyen kezelhető, így telepítésénél könnyű vele dolgozni

Ismerje meg a ROCKWOOL termékek további előnyös tulajdonságait!