A mérgező füst belélegzése több, tűzesettel kapcsolatos halálesetet okoz, mint maga a tűz.

Minden éghető anyag bocsát ki valamennyi mérgező füstöt égése során. Hogy ez mekkora mennyiség, az az anyagtól, a rendelkezésre álló oxigén mennyiségétől és az égés időtartamától függ. Ha hosszabb ideig magas koncentrációban van együttesen jelen az éghető anyag és az oxigén, az ilyenkor kialakuló mérgező füst súlyos veszélyt jelent azok egészségére, akik belélegzik.

A tűz kezdeti szakaszában, még a flashover előtt (lásd a „Mi történik egy tűzeset során?” című részt) a füst az elsőként meggyulladt tárgyakból származik, ezek leggyakrabban bútorok vagy a helyiség egyéb berendezési tárgyai. Ahogy a tűz intenzitása növekszik és eléri azt a pontot, amikor a flashover bekövetkezik, a keletkező füst mennyisége és toxicitása nagymértékben megnő.

Ha tüzet nem oltják, el vagy nem alszik ki magától, elkezdi felemészteni a helyiség berendezési tárgyait és az épületszerkezet éghető anyagait (beleértve az épület külsején találhatókat is, ha a tűz kitör az ablakokon), amely tovább táplálják a tüzet és növelik a mérgező füst mennyiségét. Az épületben és a homlokzaton át terjedő tűz az épület olyan részében lakók menekülését is megnehezíti, akik távol vannak a tűz keletkezési pontjától.

Mivel napjainkban 5-10-szer gyorsabban fejlődik ki egy épülettűz, mint az 1950-es években [1], az épületben tartózkodók és a vészhelyzetet elhárítók biztonsága is nagymértékben múlik azon, hogy az épület hogyan viselkedik egy tűzeset során, beleértve a mérgező füst kibocsátását is, amely több ember haláláért felelős, mint maga tűz. A statisztikák azt mutatják, hogy az Egyesült Királyságban az épülettüzek áldozatai több mint felének a füst okozta a halálát [2].

[1] Analysis_of_Changing_Residential_Fire_Dynamics_and_Its_Implications_on_Firefighter_Operational_Timeframes

[2] Department for local communities and government, Fire Statistics Great Britain 2013 – 2015, January 2015.

Ismerje meg a ROCKWOOL termékek további előnyös tulajdonságait!