Otthon = életstílus
A fenti cím triviálisnak tűnhet, de a rengeteg kialakítási lehetőség, megvalósítható variáció és stílus korában, a kész projektek sokaságában könnyű elmerülni és elfelejteni, hogy a háznak mindenekelőtt a lakói igényeit kell tükröznie. Ha nagy családot tervez sok szobára lesz szükség. Ha a sütés-főzés a hobbija, előre tervezzen a konyha méretével, funkcionalitásával, a kamra elhelyezkedésével is. Ha Ön és családja a mozgás szerelmese, érdemes a garázsban helyet hagyni az autó(k) mellett a kerékpárok, rollerek számára is. Szereti vendégül látni családtagjait, barátait? Lehet, hogy egy nagyobb méretű nappali a megoldás, mely magába foglalja a konyhát és az étkezőt is.
Tervezzük meg a helyiségeket
Miután igényeinket átgondoltuk érdemes megtervezni, melyik helyiség milyen méretű legyen, hol, s hogy helyezkedjen el. Ne felejtsük el, hogy bár minden új m2 növeli a lakásunk méretét, és talán kényelmét, de az építkezés és a ház üzemelése során plusz költséget jelent. Ha már tudja, hány szobája lesz a háznak, és milyen funkciókkal rendelkezik, becsülje meg, hogy mekkora területű legyen az épület.
Hogyan kell ezt csinálni? Figyeljük meg azt a lakást vagy házat, amelyben jelenleg élünk. Ennek szobaméretei, elrendezése okoz bárhol problémát? Ha igen, az újonnan épülő házunkban ezt kiküszöbölhetjük. Meglátogathatjuk ismerőseinket, barátainkat kezünkben egy mérőszalaggal, hátha olyan megoldásokat, elrendezéseket látunk, melyeket mi is szeretnénk látni saját jövőbeli házunkban. Ez segít megbecsülni, átgondolni az egyes szobák méretét és elrendezését. Érdemes megemlíteni, hogy a mindennapokban életünk a konyha és a nappali köré irányul - itt töltjük a legtöbb időt.
Megbízhatunk egy építészt egyedi igényeinkkel, vagy végignézhetjük a kész ház terveket is – hátha valamelyik közel áll elképzeléseinkhez. A legfontosabb az, hogy a szobák közel legyenek egymáshoz, és egyúttal az egyes zónák (hálószobák és közös helyiségek) megfelelően el legyenek választva egymástól.
Az építkezés kivitelezését jó előre szervezzük meg
A kivitelező megkeresését, kiválasztását, megbízását nem szabad az utolsó percekre hagyni! Jelenleg nem könnyű megbízható kivitelezőt találni, sokuk naptára hónapokra, talán évekre előre tele van. Takarítson meg magának felesleges stresszt – amint véglegesült az épület terve, kezdje meg a kivitelezést végző szakemberek felkutatását.
Ne feledkezzen meg a megfelelő hőszigetelésről!
Szerencsére manapság már sokan tisztában vannak azzal, hogy egy ház felépítése nem csupán a falak felhúzását, hanem azok megfelelő hőszigetelését is jelenti. A jó hőszigetelés egyben jelentős energia- és pénzmegtakarítást jelent, ami akár több tízezer forintot elérhet havonta!
A megfelelően megválasztott hőszigetelő-anyagnak hosszú évtizedeken át tartósnak és tűzbiztosnak kell lennie. A jó páraáteresztő tulajdonságnak köszönhetően pedig a szerkezeten belüli páralecsapódás, s ezzel összefüggésben a penész kialakulásának kockázata minimálisra csökken.
A falak páraáteresztését megakadályozó módon szigetelt épület kellemetlenséget okoz az ott lakók számára. Ilyen esetben ugyanis a benti tevékenység (vasalás, zuhanyzás főzés stb.) során keletkező vízgőz lecsapódása eredményeként penészgomba jelenhet meg a falakon, ami nem csak esztétikai probléma, hanem az egészségre is veszélyes. A kőzetgyapottal történő szigetelés esetén csökkenthetjük a szerkezetiben a páralecsapódás kockázatát. A kőzetgyapot ugyanis páraáteresztő szigetelőanyag, és ezt a tulajdonságát hosszú évtizedeken keresztül megőrzi. Nem is beszélve olyan további előnyeiről, mint a tűzvédelem, hangszigetelés, tartósság.
Belső funkcionalitás és komfortérzet
Ha már eldöntöttük, hogy a házunk milyen helyiségekkel és elrendezéssel bírjon, tehát foglalkoztunk az alapokkal, a falakkal, a szigeteléssel, a tetővel, az ablakokkal és az összes szükséges felszereléssel, akkor egy kellemesebb részhez érünk, ami a belső kialakítás. Először is összpontosítsunk arra, hogy leendő lakásunk kényelmes és praktikus legyen a mindennapokban. Ott van például a konyha, ami a ház egyik központja, ezért érdemes alaposan átgondolni annak részletekbe menő kialakítását. Olyan részleteket is érdemes meghatározni, mint a munkalapok felnőttnek kényelmes magassága, a szemetes elhelyezkedése. A látszólag jelentéktelen kérdések gyakran befolyásolják, hogy mennyire érezzük magunkat komfortosan otthon.
A házépítés öröm és egyben kihívás is minden építtető számára, ezért érdemes jól felkészülni rá - a jó terv a siker záloga Először is a funkcionalitás és a kényelem vezérelje, és ne a divat vagy más emberek véleménye - akkor otthonának esélye lesz arra, hogy valóban álomotthon legyen Ön és családja számára.