Válassza ki a megfelelő helyszínt!
Megfelelő telek kiválasztása és megvásárlása az első lépés álmaink megvalósítására. A telek megvásárlása előtt érdemes a területnek utánanézni a Földhivatalnál. Győződjünk meg arról, hogy valóban beépíthető telekről van szó, nincs-e esetleg bármilyen akadályozó tényező (pl. mezőgazdasági területnek nyilvánítottság) ami az építkezés megkezdését késleltetné, ellehetetlenítené.
Ellenőrizzük a kiszemelt telek szűkebb-tágabb környezetét is. Nem árt tudni, hogy a közeljövőben terveznek-e olyan beruházásokat, építkezéseket melyek zsúfolttá, szennyezetté vagy valamilyen más szempontból kényelmetlenné tehetik jövőbeli házunk környezetét. Érdemes a helyi önkormányzatnál, lakosoknál, közeli boltosoknál előzetesen érdeklődni erről.
Javasolt azt is megfigyelni, hogy a környéken van-e óvoda, iskola, vagy ha már vannak gyerekek a családban a jelenlegi iskolájuk, illetve munkahelyünk milyen távolságban lesz új otthonunktól, és főleg mennyi időt kell majd utazásra szánnunk nap mint nap? Vannak-e bevásárlási, szórakozási lehetőségek a közelben? Érdemes a legzsúfoltabb időszakokban is ellátogatni a környékre – így megfigyelhetjük, hogy kell-e számolni reggelente és délutánonként közlekedési dugókra.
Ezen kívül kiemel figyelmet kell fordítani a telek tájolására is, mert az kihatással lehet a belső komfortra, benapozásra, fényviszonyokra, ha napelemeket szeretnénk azok elhelyezhetőségére, hatékonyságára.
Becsülje meg a házépítés költségeit!
Az esetek többségében a házépítés végső költsége az előzetes számításoknál és becsléseknél valamivel magasabb szokott lenni. A házépítés előzetes és minél pontosabb költségbecslésének elkészítésével láthatjuk, hogy milyen anyagi terhet ró ránk az építkezés. A becsült költségre érdemes kb. 10%-ot rátenni, a menet közben váratlanul felmerülő, előre nem látható költségek miatt.
Az építkezés megkezdése előtt érdemes több kivitelezőcéget felkeresni, tőlük refenciákat és árajánlatot kérni. Kivitelezőt ajánlhatnak barátok, ismerősök, vagy akár az interneten (Facebook csoportok, építőanyag gyártók weboldalain stb.) is lehet találni megfelelő szakembereket.
Mit tartalmazzon az előzetes költségbecslés? Minden olyan tevékenységet, amely a ház felépítéséhez kapcsolódik: ház tervezésének költsége, az építőanyagok beszerzése, a kivitelezés munkadíja, építéshez szükséges engedélyek beszerzésének költségei. Ezenkívül a fentebb említett 10%-os ráhagyás a felmerülő de előre nem látható többletköltségek miatt.
A megfelelő részletezettségű építészeti és szakági tervek a hiedelemmel ellentétben a kivitelezési költségeket nem, csak a tervezési költségeket növelik, mely költségek a pontos műszaki tartalom meghatározása okán a kivitelezési költségek oldalán jelentős előnyöket hordoznak, megtérülnek.
Készítsen pontos és részletes szerződést a kivitelezővel
Minél részletesebben egyeztetjük előre az elvégzendő munka folyamatát és tartalmát, valamint annak időbeli ütemezését, annál valószínűbb, a munka a tervek szerint halad majd.
Először is, készítsük el az elvégzendő munka leírását: mit kérünk, milyen tervek alapján, milyen anyagok felhasználásával. Szabjuk meg az egyes munkafázisok és a teljes munka elvégzésének határidejeit, határozzunk meg kötbért az esetleges nem teljesítésekre, csúszásokra. Legyenek garanciális elvárásaink is. Pontosan meg kell határozni a munka díját és a kifizetések ütemezését is. Előlegek kifizetéséről lehet szó, de a legjobban akkor biztosítjuk magunkat, ha az egyes munkaszakaszokat csak azok a szerződésben foglaltaknak megfelelő elkészülte után fizetjük ki a kivitelezőnek.
Tisztázni kell továbbá, hogy az építőanyagokat ki szerzi majd be: az építtető? a kivitelező? egy alvállalkozó? Ne feledkezzünk el az épülő ingatlanon található értékek (anyagok, beépítésre kerülő berendezések) őrzéséről az építkezés során. Rögzíteni érdemes az építkezés lezárását is: ki a felelős a felhalmozódott szemét, sitt elszállításáért, hogyan lesz kitakarítva a terület az átadás előtt?
Kérjünk a kivitelezőtől biztostást, legyen felelősség és építésszerelési biztosítása az építkezésünknek!
Optimalizálja kiadásait
A családi házunkat évtizedekre építjük, így nemcsak a munka, hanem a felhasznált építőanyagok minőségére is kell figyelnünk. Csak a magas minőségű anyagok garantálják a szerkezet és az épület tartósságát és a hosszú, problémamentes üzemelést. Cement, deszkák, cellás beton, tégla, falazóelemek, kőzetgyapot szigetelés, kábelezés, csövek, ablakok, csempék, burkolóanyagok - összpontosítsunk a lehető legjobb minőségű termékekre, még akkor is, ha ezen beépített termékeket nem is látjuk majd, mert elrejtve, a falakban, a padlóban, vagy más, nem látható helyen lesznek.
Később még mindig megvásárolhatjuk azokat a dizájner bútorokat vagy kiegészítőket, dekorációs elemeket, háztartási gépeket, melyek házunk fényét emelik, de az alapanyagokat, az építkezés során beépítésre kerülő elemeket, rendszereket nem, vagy igen nehezen és magas költséggel tudjuk csak megváltoztatni vagy módosítani
Ez azonban nem jelenti azt, hogy bizonyos költségeket nem tudunk optimalizálni - érdemes megnézni, hol vásárolhatunk minőségi építőanyagokat a legalacsonyabb áron. Érdemes feltérképezni az árakat az interneten. Ha van módja, látogasson el építőipari vásárokra, kiállításokra is – pl. Construma.
Jövőbeli megtakarítások
A házépítés olyan vállalkozás, amely komoly pénzügyi ráfordítást igényel. Fontos, hogy a fentebb említett előzetes számítások ne csak az aktuális építési költségeket vegyék figyelembe, hanem a későbbi fizetési kötelezettségeket is, például az esetleges hiteltörlesztések fizetését, vagy az épület fenntartási, főleg fűtési költségeket. Míg egy hitel esetében szűkebb a mozgásterünk (kötelesek vagyunk betartani a hitelszerződésben foglaltakat), addig a fűtéssel kapcsolatos kiadások minimalizálása érdekében konkrét lépéseket tehetünk.
A ház fűtésére kiadott pénzösszeg csökkentésének leghatékonyabb megoldása a megfelelő típusú, megfelelő vastagságú hőszigetelőanyag alkalmazása. Egy jól hőszigetelt épület esetén az éves léptékben megtakarított energia 70% -ot is elérheti, egy teljesen szigeteletlen, hasonló méretű épület energiafelhasználásához képest. Ez évente több tízezer forintos megtakarítást jelenthet, ami könnyebbség pénztárcánk számára.
Megfelelő vastagságú hőszigetelés alkalmazása kulcsfontosságú az épület éves hőfelhasználásánál. A nagyobb megtakarításhoz érdemes vastagabb szigetelést választani. Célszerű olyan hőszigetelő-anyagot választani, mely a hő megtartásán túl páraáteresztő tulajdonságának köszönhetően is biztosítja a kellemes és egészséges belső klímát. Ajánlatos olyan szigetelést vásárolni, mely egybeen hangszigetelés is: megóv a nem kívánatos külső zajoktól, legyen az annak forrása akár az utca, akár a szomszéd. Ésszerű választás az a fajta hőszigetelés, mely magas szintű tűzvédelmet nyújt, és csökkenti a tűz terjedését. Továbbá megtartva alakját és formáját tartós megoldást biztosít. Emiatt nem szükséges 10-15 év múlva cserélni, mert élettartama az épületével megegyező. A kőzetgyapot szigetelő-anyagok a fenti jó tulajdonságok mindegyikével rendelkeznek, így minőségi szigetelést biztosítanak hosszú távra.
A házépítés időt, energiát és komoly anyagi ráfordítást igénylő, hosszú folyamat. Az építkezés végeredményeként felépülő saját ház azonban olyan örömforrás, ami megéri a fáradtságot. Ha az egész folyamatot előzetesen, higgadtan előkészítjük, megtervezzük, előre átgondoljuk a kulcsfontosságú kérdéseket, akkor biztosan sikerül álmunk megvalósítása, azaz egy kényelmes és biztonságos otthon megteremtése önmagunk és családunk számára.