Előre készített típusterv vagy egyedi projekt?
Egy kész épületterv választása csábító lehet - a választék valóban óriási. Válogathatunk számos terv közül – a kérdés az, hogy találunk-e olyat, ami nekünk és az egész családnak megfelelő? Ne feledjük, egy kész típusterv megvásárlása olcsóbb, mint az egyedi igények alapján összeállított terv, de azokat is mindig tervező által az adott telekre adaptálni kell.
Ha azonban saját elképzelésünk szerint szeretnénk házat építeni, és pontosan tudjuk, mire van szükség, érdemes egyedi tervet készíttetni. Ha ezt a variációt választja személyre szabott épülete lesz, mely figyelembe vesz minden igényt.
Mire is van szükségünk?
Kandalló, nagy terasz, világos tetőtér, a falba rejtett tolóajtók - minél jobban elmélyedünk a tervezésben, annál kifinomultabb megoldások juthatnak eszünkbe. Ne cselekedjünk azonban elhamarkodottan, és ne feledjük, hogy a fő szempont, hogy otthonunk biztonságos, kényelmes és praktikus legyen, amelynek fenntartása sem ró ránk túlzott anyagi terheket. Ezért érdemes egyszerű, bevált megoldásokat választani, amelyek soha nem mennek ki a divatból, és talán nem okoznak felesleges idegeskedést és további költségeket.
A hatalmas ablakok minden bizonnyal mutatósabbak és több fényt engednek be a nappaliba, ugyanakkor magasabb fűtési költségeket is jelenthetnek. Ne feledjük, hogy míg a bútorokat, berendezési tárgyakat viszonylag egyszerűen cserélhetjük, az otthontervezési szakaszban hozott döntések a legtöbb esetben maradandóak, és később gyakorlatilag nem módosíthatók.
Hány szobára is lesz szükség?
A családi ház vitathatatlan előnye egy lakással szemben a több helyiség, nagyobb tér. A szobák számát már a tervezéskor ki kell alakítani, figyelembe véve, hogy hány tagú már most, vagy hány tagú lesz majd a család. A szükséges helyiség- és szobaszám kialakításakor azonban ne feledkezzünk a későbbi használat és a lakás fenntartása kapcsán felmerülő (pl. fűtési) költségek kérdéséről. Tehát gondoljon bele, hány szobára lesz szüksége? Szüksége van valóban két fürdőszobára, erkélyre és teraszra, ekkora garázsra? Ha nem, vagy kisebb is elég, ismét találtunk egy költségcsökkentő tételt.
A házzal kapcsolatos kiadások – túl az építkezés költségein
A házépítés komoly pénzügyi terheket ró az építtetőkre. Az építkezés költségeinek kalkulálásakor érdemes a várható teljes költségen felül egy kb. 10%-os tartalékot is számolni, az előre nem látható kiadások miatt. Ne feledkezzünk meg az olyan, a már felépült házzal kapcsolatos további költségekről, mint esetleges hiteltörlesztési részletek kifizetése, illetve a ház fenntartásának költségei, pl. a fűtési költségek. Minél részletesebben tervezzük meg az előzetes kiadásokat, annál jobban kézben tudjuk tartani költségeinket.
Spórolás a “nem láthatókon”, költekezés a “láthatók" esetében
Sok építtető gondolkodik így, azaz nagyobb figyelmet, és több körültekintést fordít a majdan látható anyagokra, berendezési tárgyakra. Pedig érdemes minőségi anyagot választani az épülő ház azon részeinél is, melyeket a ház “üzemelése” során szemünk elől rejtve lesznek.
Az építkezés első fázisaiban, mint például az alapozásnál vagy a szigetelésnél rosszul megválasztott anyagok kellemetlen és nagyon költséges következményekkel járhatnak, különösen az épület hőszigetelése esetén. A nem megfelelő és rosszul elhelyezett szigetelőanyag a későbbiekben akár a falak penészesedéséhez, a helyiségek nem megfelelő mikroklímájához vagy nem elégséges zajcsökkentéshez vezethetnek. Érdemes ezért befektetni és a legjobb minőségű anyagokat választani, mint pl. a hőszigetelés esetében a kőzetgyapot, amely a hőszigetelés mellett a zajoktól való védelem mellett a tűzbiztonságot, hosszú évtizedekre való tartósságot és a fűtési költségekkel kapcsolatos mérhető megtakarításokat is biztosít.
Vásároljon bevált építőanyagokat
Az egyes felhasználni kívánt építő anyagok megvásárlása előtt győződjön meg róla, hogy valóban jó lesz-e a választás? Érdemes ismerősök, barátok véleményét kikérni, érdemes továbbá az interneten más építkezők tapasztalataira rákeresni. Főleg az épület alapvető elemeinek (falak, hőszigetelés, tetőcserép) kivitelezéséhez szükséges anyagok esetében fontos, hogy ne spóroljunk a minőség rovására. Ezek azok az épületelemek, melyeknek hosszú évtizedekig kell garantálniuk a tartósságot és a megbízhatóságot. A magas minőségű építőanyagok sok későbbi problémától és utólagos extra kiadástól mentenek meg, különösen a ház már említett hőszigetelésével összefüggésben.
Ha minőségi hőszigetelő-anyagot, azaz kőzetgyapotot választunk házunk hőszigetelésére, hosszútávon számíthatunk olyan előnyökre, mint a tűzvédelem, tartósság, hangszigetelés, ideális belső klíma. A kőzetgyapot anyaga és mérete nem változik és nem romlik, nem “öregszik”, s ennek köszönhetően használata energiahatékony, ami több tízezer forintos megtakarítást tesz lehetővé egy-egy fűtési szezon során.
Ne feledkezzünk meg a tetőről sem!
A tető a ház kulcsfontosságú eleme - minél egyszerűbb a kialakítása, annál alacsonyabb a tervezési és kivitelezési költsége. A bonyolult tetőkialakítás az építési költségek akár 40% -át is felemésztheti! Jobb, ha egyszerű szerkezetet építtetünk jó minőségű kivitelben, mint olyan díszes szerkezeteket létrehozása, amelyek kivitelezése csak viszi a pénzt.
A tetőkkel kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy a családi házakban az elégtelen tetőszigetelésből származó hőveszteség az összes veszteség akár 25% -át is elérheti. Ezért az energiatakarékos tetőtéri szigetelés kialakítása prioritás a fenntartási költségek csökkentése érdekében.
Az építkezés olyan feladat, mely sok időt, energiát és pénzt emészt fel - de a legtöbben egy gyönyörű házról álmodozunk, és érdemes ezeket az álmokat megvalósítani. Készüljünk fel erre a feladatra a költségek előzetes becslésével és egy olyan terv kiválasztásával, amely megfelel mind az igényeinknek, mind az anyagi lehetőségeinknek. A gondos tervezésnek köszönhetően csökkenthetjük a végleges beruházási költségeket, és a következő években jóval kevesebbet fizetünk a fenntartási költségekért. Ehhez azonban nem árt, ha már az alapok kialakításánál tudjuk, hogy mely építőanyagok a legjobbak, tartósabbak és biztonságosabbak hosszú évekig.