Hungarian Chamber of Architects Fire Safety dept. logo

Energiahatékony épületek tűzvédelmi kérdései szakági tervezői szemszögből

A Budapesti–Pest megyei Mérnöki Kamara, a Magyar Mérnöki Kamra Tűzvédelmi Tagozata, valamint a ROCKWOOL Hungary Kft. közös szervezésében rendezték meg 2019. április 4-én a Construma keretein belül az energiahatékony épületek tűzvédelmi kihívásaival foglalkozó XVII. ROCKWOOL Építészeti és Tűzvédelmi konferenciát, amely az egyes szakágak szemszögéből mutatta be, hogy mikor, meddig és miért tartoznak felelősséggel az egyes szakági tervezők.  

Az energiahatékonysági követelményeket kielégítő épületeknek is meg kell felelniük a tűzvédelmi előírásoknak. A rendszerek, alkalmazott építési termékek, szerkezetek sok esetben hordozhatnak tűzvédelmi kockázatot, ha és amennyiben azokat nem megfelelően választják meg a tervezők. 

Akkreditált képzés

A konferenciát rendhagyó módon a Magyar Építész Kamara, a Magyar Mérnöki Kamara Tűzvédelmi Tagozata, Építési Tagozata, Épületgépészeti Tagozata, Elektrotechnikai és az Épületvillamossági Tagozata is akkreditált képzésként ismerte el. 

A konferencia elsősorban nem a tűzvédelmi tervezőknek szólt, inkább az építész és szakági tervezőket, felelős műszaki  vezetőket, műszaki ellenőröket kívánta megszólítani, mint a tűzvédelmi előírások teljesüléséért ugyancsak felelős személyeket.

Természetesen a tűzvédelmi tervezők és szakértők is hasznos ismeretekkel gazdagodhattak az eseményen, ami a reményeink szerint nagyban segítheti az egyes szakágak közötti mindennapi kommunikációt. 

A téma aktualitását mi sem igazolta jobban, minthogy a konferenciára közel ezer szakmabeli és érdeklődő regisztrált, és az előadások közel teltházzal futottak. 

Előadások

Bevezető előadásában szakmai kapcsolatokért felelős igazgatónk,  Lestyán Mária tekintette át a jogi környezetet, különös tekintettel arra, hogy ki, miért és meddig tartozik felelősséggel. Az első blokkban az előadók az energiahatékony épületek legújabb műszaki megoldásainak tűzvédelmi nehézségeit taglalták: 

  • Energetikai követelmények kontra tűzvédelem
  • Az energetikai követelmények teljesíthetősége a tartószerkezeti kihívások tükrében
  • Az építési készletek és építményszerkezetek tényleges teljesítményigazolásának nehézségei és lehetőségei

Az előadásokban olyan gépészeti rendszerek tűzvédelméről is szó volt, amelyekre a figyelem nem szokott kiterjedni.

Ilyenek például az aktív és a klímahomlokzatok, árnyékolók, növényfuttatók), vagy hogy energetikai felújításnál milyen szerkezeti, gépészeti megoldást válasszunk (pl. a megfelelő energetikai számítás, a felújítási javaslat előtt tisztázandó tűzvédelmi kérdések, bevonandó szakági tervezők köre.) 

Végezetül nem lehet elmenni az építési termékek, építési készletek és építményszerkezetek tényleges teljesítményigazolásának nehézségei és lehetősége mellett sem. (Tehát, hogy milyen dokumentumok szükségesek, mit, mivel és hol kell igazolni).

A konferencia második előadásblokkja a beszédes „Szakági tervezők együttműködése és felelőssége a tűzvédelemért” cím jegyében a szakmák közötti együttműködést helyezte előtérbe.

Ezen előadások az energetikahatékony gépészeti megoldások tűzvédelmi kérdéseivel (pl. gépészeti hálózatok, szellőző rendszerek tűzbiztonsága), a tűzvédelmi és gépészeti rendszerek villamos szakági kapcsolataival (pl. épületautomatizált rendszerek, okos házak, tűzjelző által vezérelt nem csak tűzvédelmi (pl. árnyékoló) rendszerek valamint arra fókuszáltak, hogy a tervezés mely fázisában kellene bevonni a tűzvédelmi tervezőt, érintve a szakmák közötti kommunikációs hiányosságok kihatásait a tervezési és kivitelezési folyamatokra. 

Annak érdekében, hogy az információ minél szélesebb körben eljuthasson a szakmagyakorlókhoz, az előadásat ingyenesen elérhetővé tesszük.

Ehhez mindössze az alábbi űrlapot kell kitöltenie, a videók elérhetőségét és a prezentációkat linkjeit pedig a visszaigazoló emailben találja meg. 

Az előadások listája

Jogi környezet, ki miért és meddig tartozik felelősséggel?

Lestyán Mária – ROCKWOOL Hungary Kft.

Energiahatékony épületek legújabb műszaki megoldásainak tűzvédelemi nehézségei

Gépészeti rendszerek, aktív és klíma homlokzatok, árnyékolók, növényfuttatók stb. építész szemmel, amire a figyelem nem szokott kiterjedni!  Szakági tervezőkkel tisztázandó kérdések.

Dr. Takács Lajos Gábor MÉK Tűzvédelmi Tagozat

Energetikai követelmények – kontra tűzvédelem?

Nem mindegy mivel számolunk, milyen szerkezetet, gépészeti megoldást választunk. Energetikai számítás, felújítási javaslat előtt tisztázandó tűzvédelmi kérdések, bevonandó szakági tervezők köre

Nagy Péter MMK Energetikai tagozat

Energetikai követelmények teljesíthetősége tartószerkezeti tervezői szemmel

Gépészeti és villamos szakági többlett terhek (pl. napelemek, napkollektorok) kihatásai a tartószerkezetek tűzvédelmi teljesítményére. Hol vezethetem, hova rögzíthetem, miként kell lezárnom….? Mikor kell a tartószerkezeti tervezőt bevonni az energetikai korszerűsítéseknél?

Kulcsár Béla MMK Tartószerkezeti Tagozat

Papírozzunk! – Egységben a kétség, avagy mit, mivel és hol tudunk/kell igazolni  

Az építési termékek, építési készletek és építményszerkezetek viszonya. Előírt és önkéntes dokumentumok. A tényleges teljesítmény igazolásának nehézségei és lehetőségei.

Tóth Péter MMK Építési Tagozat, ÉMI Nonprofit Kft. műszaki igazgató

Energetikai-hatékony gépészeti megoldások tűzvédelmi vonatkozásai

Gépészeti hálózatok, szellőző rendszerek tűzbiztonsága. Helyet kérünk!

Virág Zoltán MMK Épületgépészeti Tagozat

Tűzvédelmi és gépészeti rendszerek villamos szakági kapcsolatai

Épület-automatizált rendszerek, okos házak, tűzjelző által vezérelt nem csak tűzvédelmi rendszerek, pl. árnyékoló rendszerek…. Napelemektől az elektromos autókig…

Rajkai Ferenc MMK Elektrotechnikai és Épületvillamossági Tagozat

Utolsókból elsők? A tervezés mely fázisában kellene bevonni a tűzvédelmi tervezőt

Mi a gyakorlat és minek kellene lenni a gyakorlatnak? A kommunikációs hiányosságok nehézségei és kihatásai a tervezési és kivitelezési folyamatokra

 

Mészáros János MMK Tűzvédelmi Tagozat